Etkili Kariyer Planlaması için Gerekli Beceriler

 2.835,00

Kimler Katılabilir?: 8,9, Hazırlık, 10 ve 11 Sınıf Öğrencileri
Uygulanan Modüller: Kontrol Kimde, Zihin Yapıları ve Zihinsel Hazırlık
Danışmanlık Ortamı:
Online

Kariyer yapılandırması ve planlaması; kontrolümüzde olan ve olmayan birçok içsel ve dışsal faktörden etkilenir. Öğrencinin 80.000 saat geçireceği mesleğinde mutluluk, başarı ve tatmin gibi iyi oluş hallerini belirler. Bu nedenle özen gösterilmesi ve zaman ayrılması gereken, uzun soluklu bir süreçtir. Bireye uygun olmayan mesleğin, gelecekte yaratacağı maddi-manevi kayıpları önlemek için bu süreci, bilinçli ve farkında olarak yönetmek gerekir. 

Bu danışmanlık henüz geleceği üzerine çok düşünmemiş olan öğrencilere, kariyer planlamasına ve geleceğe nasıl bir yaklaşım içinde olabileceği ile ilgili farkındalık yaratır ve bilgilendirir.

Broşür için tıklayınız

Danışmanlık kazanımları:

  • Gençler, doğru soruları sorarak merakını canlandırma, araştırma yaparak objektif bilgiye ulaşma, ilgili olarak kısa, orta, uzun vadeli planlama yapma, sorumluluk alarak özgüvenini pekiştirme, problem çözme ve karar verme gibi becerileri ele alarak, önemini kavrar.
  • Zaman kaybetme, kararsızlık, kayıtsızlık, gerçekçi olmama gibi kariyer planlamasına dair olası problemlerin önüne geçmek için farkındalık kazanır.
  • Hata yapmaktan korkmak, yapamam gibi sınırlayıcı tutumlar ile, hatayı gelişim fırsatı olarak gören geliştirici tutumlar arasındaki farkın yaşamdaki olası sonuçlarını görür.
  • Bugün bilerek ve düşünerek aldığı kararlar ile şartlanmalar ve ezberden verilen kararların arasındaki farkı öğrenir.
  • Kariyer planlama sürecini bir öğrenme deneyimi olarak ele alıp sahiplenmenin önemini fark eder.

Program Ekibi

Püren Savaş Gedikoğlu, MBA

Eğitmenden:

Sevgili öğrenciler,Paylaşılan en kıymetli şeyin bilgi olduğuna, ayrıca her yeni bilginin ulaştığı zihinlerde daha önce hiç almadığı bir formu aldığına, yani bilginin insanın biricikliğinden getirdiği farkla zenginleştiğine inanıyorum. Eğitmen ve mentörlük yaklaşımım, ne öğreteceğimden ziyade, bilgi ve tecrübenin birlikte nasıl yaratılacağı sürecine odaklanmaktır.İsteyen herkesin, istediği her şeyi başarabileceğine inanıyorum. Açıklık, samimiyet, şefkat, saygı, sorumluluk ve gelişim en temel değerlerim.

Paylaşılan en kıymetli şeyin bilgi olduğuna, ayrıca her yeni bilginin ulaştığı zihinlerde daha önce hiç almadığı bir formu aldığına, yani bilginin insanın biricikliğinden getirdiği farkla zenginleştiğine inanıyorum. Mentörlük yaklaşımım, ne öğreteceğimden ziyade, bilgi ve tecrübenin birlikte nasıl yaratılacağı sürecine odaklanıyor. Sonuca değil, sürece odaklanmak…İsteyen herkesin, istediği her şeyi başarabileceğine inanıyorum. Açıklık, samimiyet, şefkat, saygı, sorumluluk ve gelişim en temel değerlerim.Aşağıda kısaca yaptıklarımı anlattım ancak yaptıklarımdan ziyade yapmak istediklerimin önemli olduğuna inanıyorumİlk ve orta öğrenimimi doğduğum şehir Adana’da tamamladım. Liseyi yatılı olarak İstanbul’da okudum. 1986 yılında, Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü’nden, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme İktisadı Enstitüsü’den mezun oldum. 1987-1989 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yaparken İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Pazarlama Master programına devam ettim.1989’da PSG Eğitim’i kurdum, gençler ve ailelerine yurtdışı eğitim planlamasında destek oldum. 1992 yılında Türkiye’den seçilen 3 iş insanından biri olarak Cochran Fellowship programı ile Amerika’ya gittim. Farklı sektörlerdeki iş tecrübelerimden sonra 2002 yılında ailemle İngiltere’ye taşınıp, 2003’de Southampton Üniversitesi Executive MBA’den mezun oldum ve aynı üniversitede eğitim ve öğretim süreçlerinin iyileştirilmesi ile ilgili birçok projeyi yönettim. İngiltere’de öğretmenlik, lise ve kolejlerde yönetim kurulu üyelikleri yaptım. CELTA (Cambridge Üniversitesi İngilizce Öğretme Yetkinlik Sertifikası), Okullarda Kariyer Rehberliği, Transaksiyonel Analiz, Grup Fasilitasyonu, İnsan Davranışında İşlevsel Akıcılık gibi insan gelişimini merkeze alan konularda çok sayıda eğitim programına katıldım. Gençlerin hayatı anlaması ve anlamlandırması için eğitim programları ve projeler üzerinde çalışmaktayım.Bir birey olarak nasıl geliştiklerini merakla izlediğim, birlikte olmaktan keyif aldığım ve onlardan çok şey öğrendiğim 2 kızım var.

Bilgesu Başkurt Uzman Psikolojik Danışman Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik anabilim dalında lisans ve yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Bireylerin kişisel ve kariyer hayatlarında, en iyi ve en başarılı olmaya çalışırken mutsuz olduklarını ve yetersizlik duyguları yaşadıklarını fark ettim. Bu sebeple yüksek lisans tezimde mükemmeliyetçilik, olumsuz değerlendirilme korkusu ve yetersizlik duyguları üzerinde araştırma yaparak benzer sonuçlara ulaştım. Bu süreçte Akılcı Duygu Davranışçı terapi eğitimi tamamladım.İnsanların olayları algılama ve düşünme süreçlerini, karar verme mekanizmalarını ve davranışların altında yatan nedenleri anlamaya çalışmak temel motivasyon kaynaklarımdan biri… Bu soruların cevaplarını insanlar ile paylaşıp, iyi oluşlarına destek vermeyi amaçlıyorum.

Gelecek Eğitimler

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 5.900,00

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 5.900,00

Lise Öğretmenleri

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 2.835,00

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 1.920,00

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 1.920,00

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 0,00

Gençler için Bire Bir Gelişim Serisi

 405,00